اگر مروری بر دوران کودکی خود داشته باشید، به یاد خواهید آورد که نوشتن برای شما در آن دوران آسان بود. آموزگار لیستی از موضوعات را به شما می‌داد تا از بین آن‌ها انتخاب کنید. تنها کاری که باید انجام می دادید این بود که یکی از موضوعات را انتخاب کنید و در مورد آن بنویسید. اکنون شما صاحب کسب‌وکار شده‌اید و به خوبی از اهمیت بازاریابی محتوا برای ایجاد علاقه به محصولات و خدماتتان آگاه هستید. سوالی که پیش می‌آید این است که درباره چه موضوعاتی باید برای مخاطبانتان بنویسید؟

منظور از موضوع انتخابی چیست؟
منظور از موضوع انتخابی چیست؟

فرض کنید صاحب کسب‌وکاری هستید که در آن لوازم و گیاهان باغبانی می‌فروشید. به‌عنوان یک متخصص، می‌توانید به‌راحتی یک صفحه گسترده از موضوعات مربوط به وبلاگ خود پیدا کنید. مثلاً در مورد کودها بنویسید زیرا این همان چیزی است که کسب‌وکار شما حول محور آن متمرکز شده است – به طرز تهیه کودهای ارگانیک اشاره کنید که به رشد گیاهان در فضای خانه کمک می‌کند. فقط یک ساعت طول می‌کشد تا موضوعات مربوط به وبلاگ را تمام کنید. پس از بررسی کامل، وبلاگ را در طراحی سایت که انجام داده اید آپلود می‌کنید و آن را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید.
ساعت‌ها به روز تبدیل می‌شود و فقط سه لایک دریافت کرده‌اید، هیچ اشتراک‌گذاری نشده است، و طبق تجزیه و تحلیل صفحه شما، این مطلب، ترافیکی را به وب‌سایت شما هدایت نکرده است. چه اشتباهی ممکن است رخ داده باشد؟ با خودتان فکر می‌کنید:

«گیاهان آپارتمانی در خاک رشد می‌کنند و مانند گیاهانی که در فضای باز رشد می‌کنند، مواد مغذی دریافت نمی‌کنند. آنها باید کوددهی شوند تا سالم‌تر بمانند و عمر طولانی‌تری داشته باشند».

اگرچه شما درست می‌گویید، شاید خوانندگان شما این اطلاعات را مفید ندانند زیرا:

بسیاری گیاهان خود را در فضای باز پرورش می‌دهند.
بسیاری از اهمیت کود ارگانیک آگاه هستند.
کود به مقدار کم، معمولاً فقط یک بار در سال و فقط در طول فصل رشد مصرف می‌شود.
شاید مخاطبان شما بیشتر پرورش دهندگان ساکولنت باشند – گیاهانی بادوام که می‌توانند در بدترین شرایط خاک بدون نیاز به کود زنده بمانند.

قانون شماره یک در تولید محتوا این است که موضوعاتی را انتخاب کنید که مخاطبان به آن علاقه‌مند هستند نه شما. همچنان یکی از محبوب‌ترین فعالیت‌ها در اینترنت، جستجو است. تقریباً ۷۵ % از کاربران اینترنت از طریق موتورهای جستجو و رسانه‌های اجتماعی پاسخ سؤالات خود را پیدا می‌کنند. فقط پیام‌های فوری و ایمیل در اولویت جستجو هستند.

به خاطر داشته باشید که پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر و یوتیوب موتورهای جستجو هستند. مهم نیست که محتوای شما چقدر خوب نوشته شده، اگر به طور حرفه‌ای و ماهرانه نوشته نشود، از آن استقبال نخواهد شد زیرا اکثریت مخاطبان شما آن را نخواهند خواهند. چرا؟ زیرا علاقه‌ای به جستجوی آن در اینترنت ندارند. به‌عنوان نتیجه قانون شماره ۱، هنگام ایجاد محتوای آنلاین، شما برای مخاطبان خود می‌نویسید نه برای خود. برای اینکه محتوای شما پربازدید شود باید علاقه‌ای به آن وجود داشته باشد؛ بنابراین، اولین قدم در ایجاد محتوا، یافتن موضوعات با رتبه بالا است که مخاطبان شما را به خود جذب کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *