شکی نیست که بازاریابی دیجیتال با فراهم آوردن پلتفرم‌هایی نتایجی را در اختیار شما قرار می‌دهد و شما در قبال این نتایج می‌توانید کسب و کار خود را در اینترنت بدون هیچ هزینه‌ اضافی رونق دهید. از دیگر سو، بازاریابی دیجیتال کانال‌هایی را برای دستیابی به مخاطبان گسترده و متنوع در اختیار شما قرار می‌دهد. بااین‌حال، اجرای یک کمپین زمان بر است. اگر مدیریت یک کسب‌وکار را بر عهده دارید، بهتر است بازاریابی دیجیتال را به یک شرکت طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ برون‌سپاری کنید تا زمان بیشتری را به فعالیت‌های پربازده تر اختصاص دهید.

گرچه بازاریابی دیجیتال می‌تواند موجب موفقیت و رونق کسب و کار شود ولی این امر در مورد آژانس‌های بازاریابی دیجیتال چندان هم صادق نیست. ممکن است مضحک به نظر برسد، ولی در بسیاری از موارد مشاهده شده است که آژانس‌ها تأکید بیش از حدی بروی بازاریابی و تبلیغات دارند ولی در نهایت ماحصل چندان خوبی را رقم نمی‌زنند. گرچه هیچ‌کس نمی‌تواند موفقیت را تضمین کند، اما به هرحال آژانس بازاریابی دیجیتال در این‌ خصوص مسئول است!

طرح فروش آژانس بازاریابی دیجیتال
طرح فروش آژانس بازاریابی دیجیتال

اگر در مورد این طرح اطلاع دارید، این را بخش را نادیده بگیرید و به بخش بعدی بروید. می‌توانید به جای خواندن این بخش زمانی را به جلسه مقدماتی با یک آژانس بازاریابی دیجیتال اختصاص دهید که شاید ارقام و اطلاعاتی درست و واقعی را به شما ارائه بدهد.

در واقع، بدلیل جامع بودن درخواست پیشنهاد (RFP) انجام آن یک هفته طول می‌کشد. خود این فرایند بی‌نقص خواهد بود و هرگونه نگرانی و دغدغه خاطری از لیست حذف خواهد شد. اگر به دنبال موانع و هرآنچه موجب نارضایتی می‌شود هستید، مطمئن باشید پس از فروش محصولات و با ارائه خدمات پیشرو در صنعت رضایت‌مندی مشتری را جلب خواهید نمود.

همه این خدمات به‌اضافه نتایج مورد انتظار در رقابتی‌ترین قیمت به شما پیشنهاد خواهد شد. مطمئن باشید همه چیز خود پیش خواهد رفت و شما با رضایت و چند قرارداد امضا شده جلسه را ترک می‌کنید. احساس خواهید کرد که تصمیم درستی گرفته‌اید و آینده‌ای روشن منتظر شماست.

بازاریابی دیجیتال: ماهیت کار با آژانس
بااین‌حال، باگذشت شش ماه از توافق بازاریابی دیجیتال شما، به نظر می‌رسد همه چیز آن‌طوری که انتظار می‌رفت در حال انجام نیست. اشکالات فاحشی در محتوا وجود دارد، برنامه زمان‌بندی انتشار رعایت نشده است، تعداد فالوورها و سطح تعامل در حال افزایش نیست، و افزایش ترافیک وب‌سایت ناچیز است.

نتایج آن چیزی نیست که انتظار داشتید، جلسات با مشتری بحث‌انگیزتر می‌شود، کانال‌های ارتباطی شروع به کم‌شدن می‌کنند، و قبل از اینکه متوجه شوید، به نقطه اول بازگشته‌اید. حال بنظرتان هماهنگی بازاریابی دیجیتال با آژانس به یک شکست تمام‌عیار تبدیل شده است. در واقع این نوع سرمایه‌گذاری سودی را عاید شما نمی‌کرد. شما اعتماد خود را به بازاریابی دیجیتال ازدست‌داده‌اید و آن را به‌عنوان یک کلاهبرداری در نظر می‌گیرید که در در اینترنت برای به تور انداختن مشتریان ساده‌لوح پرسه می‌زنند. ممکن است هر آنچه شما فکر می‌کنید حقیقت داشته باشد. بااین‌حال، حقیقت دیگری وجود دارد که به‌سختی قابل سؤال است:

بازاریابی دیجیتال فعالیت می‌کند، نتیجه می‌دهد و به رشد کسب‌وکار کمک می‌کند. بر اساس مطالعه‌ای که از سوی اندیشکده معتبر مک‌کینزی صورت‌گرفته، بازاریابی دیجیتال می‌تواند درآمد را به طور متوسط بین ۵ تا ۸ درصد در طول یک دوره ۱۲ماهه افزایش دهد. همچنین براساس یافته‌ها این فرایند باعث افزایش پنج برابری فروش دیجیتال می‌شود؛ بنابراین با به‌کارگیری آژانس بازاریابی دیجیتال در مسیر درستی قرار گرفتید. تنها چیزی که به آن توجه نکردید پاسخگو بودن آژانس را در قبال نتایج بود.

فرض شما در این که آژانس بازاریابی دیجیتال مقصر شکست کمپین و ارائه نتیجه مطلوب است، درست است. اما شما صددرصد از هرگونه مسئولیتی مبرا نیستید.

چه کسی تصمیم به به‌کارگیری آژانس گرفت؟

اول و مهم‌تر از همه این است که آژانس دیجیتال مارکتینگ یک کسب‌وکار است و درآمدش از ثبت‌نام مشتریان حاصل می‌شود. مانند سایر آژانس‌ها، کسب‌وکار خود را به‌گونه‌ای ترویج می‌کند که مشتریان ترغیب شوند و خدمات آن را به کار بگیرند. ازآنجایی‌که شما این آژانس خاص را انتخاب کردید، به این معنی است که در مقایسه با آژانس‌های دیگر تحت‌تأثیر ارائه آنها قرار گرفته‌اید. این می‌تواند به‌عنوان فرض مسلم تلقی شود. حال اشتباه کار از کجاست؟

براساس تجربه ما، مشکلات بین مشتری و آژانس زمانی به وجود می‌آید که هیچ بحثی در مورد تعیین انتظارات نشده باشد. برای ایجاد حس مسئولیت‌پذیری آژانس باید انتظارات خود را تعیین کنید.

مرحله ۱: درخواست یک محدوده کاری جامع و با جزئیات بالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *